Stručná historie vzniku Českobratrské církve evangelické

kulička Dějiny naší církve začínají v době, kdy si křesťané v Čechách a na Moravě začali uvědomovat rozdíl mezi skutečným životem křesťanstva a Boží vůlí tak, jak ji čteme v Bibli. Byli zděšeni - kněží se starali více o věci světské, tj. hromadění majetku, než o věci duchovní. K rozšíření vědomí, že je třeba se stávajícím stavem něco udělat, pomohla kázání Jana Milíče z Kroměříže, Matěje z Janova, Mistra Jana Husa, Jeronýma Pražského a dalších.

kulička V roce 1458 vstoupil na trůn Jiří z Poděbrad a část křesťanů, toužících žít podle Bible, odešla do Kunvaldu v Orlických horách. Vznikla Jednota Bratrská. Díky ní (mimo jiné) dostali Češi jako první v Evropě překlad Bible (vytištěné v Kralicích na Moravě -> Bible kralická), který byl pořízen ne z latinské Vulgáty, ale z původních jazyků, hebrejštiny a řečtiny.

kulička Po bitvě na Bílé hoře 8.11.1620 se rozběhla krutá protireformace, jejímž cílem bylo vrátit všechny nekatolíky do náruče Římskokatolické církve. Od roku 1624 bylo jakékoliv jiné vyznání než římskokatolické zakázáno. Ti, kdo se odmítali podřídit a neopustili zemi, šli na mučení, na vojnu, do vězení. Bible, knihy Komenského a další neschválená literatura se zabavovala a pálila (v čemž vynikal, mimo jiné, nechvalně proslulý jezuita Koniáš).

kulička Roku 1777 vyzvali tři jezuité na Valašsku (kde žilo nejvíce tajných evangelíků) lid, aby se přihlásili nekatolíci, vláda prý vydá toleranční patent, který zaručí svobodu vyznání. Přihlásilo se na 48 000 osob. Jezuité použili k likvidaci nově odhalených "kacířů" osvědčené metody: odvod k vojsku, do vězení a mučení, odebrání dětí do patnácti let, deportace do Uher...

kulička Když 13.10.1781 Josef II. skutečně vydal Toleranční patent, byl někde zamlčen a jinde se lidé báli další léčky, proto váhali s přihlášením se ke své víře. Patent povoloval pouze tři další typy církví, totiž dle luterského (Německo) nebo kalvínského (Švýcarsko) vzoru a církev pravoslavnou, ale Jednota Bratrská povolena nebyla! U nás vznikly dvě evangelické církve, jedna augsburského (Německo), druhá helvetského (Švýcarsko) vyznání.

kulička Ve dnech 17. a 18.12.1918 se na Generálním sněmu českých a moravských evangelíků spojily církve augsburského a helvetského vyznání a vytvořily tak Českobratrskou církev evangelickou.


Pokud se Vám tento článek zdá příliš stručný, doporučuji navštívit podobně zaměřenou
stránku farního sboru ČCE Libeň.